Güləş üzrə Azərbaycan çempionatı başa çatdı

Sayta qoyulub: 20:08 18.12.2017 (241 dəfə oxunub)

Bakı İdman Sarayında sərbəst və yunan-Roma güləşi üzrə böyüklər arasında Azərbaycan çempionatı başa çatıb.  Çəki dərəcələri üzrə ilk 3 yeri tutmuş idmançılar AGF tərəfindən müvafiq diplom, medal və pul mükafatı ilə mükafatlandırılır, onlar ölkə yığma komandasının heyətinə cəlb edilir və il ərzində komandanın iştirak edəcəyi beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi təmsil etmək imkanı qazanacaqlar.

Son iki yarış günündə 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92, 97 və 125 kq-a qədər çəki dərəcələrində sərbəst güləşçilər mübarizə aparıb. Ümumilikdə 212 sərbəst güləşçinin mübarizə apardığı çempionat gərgin və maraqlı görüşlərlə yadda qalıb. 

Sərbəst güləş yarışlarında Əfqan Xaşalov (57 kq), Mircəlal Həsənzadə (61 kq), Ağahüseyn Mustafayev (65 kq), Murtuz Müslümov (70 kq), Hacımurad Ömərov (74 kq), Cəbrayıl Həsənov (79 kq), Aleksandr Qostiyev (86 kq), Şərif Şərifov (92 kq), Nurməhəmməd Hacıyev (97 kq) və Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) bütün rəqiblərini üstələyərək Azərbaycan çempionu adını qazanıb. 
 

57 kq 
FİNAL - Georgi Edişeraşvili (Atasport) - Əfqan Xaşalov (Zenit İC) 3:6
Bürünc medal görüşü - Kənan Ağamalıyev (Sumqayıt, Təhsil İC) - İslam Bazarqanov (Atasport) 3:4
Bürünc medal görüşü - Əliabbas Rzazadə (Zenit İC) - Arif Hüseynov (Abşeron) 9:1

61 kq 
FİNAL - Mircəlal Həsənzadə (Abşeron) - Cəlal Süleymanov (FHN) 8:5
Bürünc medal görüşü - Vüsal Hüseynov (Abşeron) - Pərviz İbrahimov (Abşeron) 0:10
Bürünc medal görüşü - İntiqam Vəliyev (Neftçi İK) - Elçin Vəliyev (Lokomotiv) 1:7

65 kq 
FİNAL - Ağahüseyn Mustafayev (MOİK) - Qalib Əliyev (MOİK, DİN İC) 11:0
Bürünc medal görüşü - Ənvərbəy Dalqatov (Atasport) - Əli Rəhimzadə (DİN İC) 9:3
Bürünc medal görüşü - Əhmədnəbi Qvarzatilov (Atasport) - Cahid Həsənzadə (MOİK) 12:2

70 kq
FİNAL - Murtuz Müslümov (Atasport) - Məhəmməd Müslümov (Atasport) 11:4
Bürünc medal görüşü - Rakif Məmmədov (Bərdə) - Pənah İlyaslı (Qazax) 0:5
Bürünc medal görüşü - Elvin Alıyev (Yevlax) - Gitinomaqomed Hacıyev (Atasport) 0:10

74 kq
FİNAL - Hacımurad Ömərov (Atasport) - İsmayıl Abdullayev (Atasport) 4:2
Bürünc medal görüşü - Fazil Həsənov (Gəncə, Təhsil İC) - Coşqun Əzimov (MOİK) 1:8
Bürünc medal görüşü - Aqil Feyruzzadə (Abşeron) - Qurban Qurbanov (Atasport) 3:10

79 kq 
FİNAL - Cəbrayıl Həsənov (Sərhədçi, Zenit İC) - Murad Süleymanov (Gəncə, Təhsil İC) 10:0
Bürünc medal görüşü - Orxan Abbasov (Azəri İK) - Murad Xalıqov (9 UGİM) 7:0
Bürünc medal görüşü - Ravil Babazadə (Lənkəran) - Emin Nəcəfzadə (Sərhədçi, Olimpsport) 12:1

86 kq 
FİNAL - Aleksandr Qostiyev (Atasport) - Hacımurad Məhəmmədsəidov (Atasport) 5:2
Bürünc medal görüşü - Vüqar Həziyev (Gömrükçü İSM) - Elçin Məmmədov (DİN İC) 0:10
Bürünc medal görüşü - Xaliq Əlizadə (Zenit İC) - İbrahim Yusubov (Qazax) 0:11

92 kq
FİNAL - Şərif Şərifov (Atasport) - Məhəmmədhacı Xatiyev (Atasport) +/-
Bürünc medal görüşü - Asxab Həmzətov (Azəri İK) - Hacı Əlicanov (Zaqatala) 3:4
Bürünc medal görüşü - Kənan Əliyev (Qazax) - Cavid Sadıqov (DİN İC) -/+

97 kq 
FİNAL - Nurməhəmməd Hacıyev (Atasport) - Aslanbek Alborov (Atasport) 3:1
Bürünc medal görüşü - Firuz Termişli (Siyəzən) - Orxan Həsənov (Neftçi İK) +/-
Bürünc medal görüşü - Rahid Həmidli (Cəlilabad) - Şamil Zubairov (Atasport) 0:11

125 kq 
FİNAL - Cəmaləddin Məhəmmədov (Atasport) - Adəm Cəlilov (Pəhləvan) 10:0
Bürünc medal görüşü - Mahir Əliyev (Zenit İC) - Hüseyn Hüseynov (Zenit İC) 6:0
Bürünc medal görüşü - Ramil Usubov (Olimpsport) - Şahin Firudinli (Neftçi İK) 4:2

XƏBƏR LENTİ